Siedzieć czy stać na stanowisku pracy?
Tworząc nowe stanowisko pracy lub modernizując obecne zadajemy sobie pytanie co zrobić by było ono jak najlepiej przystosowane do potrzeb pracownika i technologi produkcji. Jest niezwykle ważne by stanowisko pracy było optymalnie zorganizowane pod względem ergonomii pracy a jednym z kluczowych pytań przy planowaniu lub organizacji stanowiska pracy jest właśnie to czy siedzieć czy stać.
W tym i kolejnych artykułach #ERGOPROTECT wraz z #COBAEurope która na podstawie badań i źródeł wiedzy opracowała białą księgę pomocną w prawidłowej ocenie stanu bezpieczeństwa pracownika na stanowisku pracy jak i samego stanowiska postaramy się przybliżyć plusy i minusy pracy w pozycji siedzącej i stojącej. Podpowiemy również co można zrobić by takie stanowiska pracy były ergonomiczne i przyjazne dla pracownika.
Zarówno stanie przez dłuższy okres czasu jak i siedzenie ma swoje konsekwencje zdrowotne. Dlatego tak ważna i kluczowa jest decyzja czy na danym stanowisku pracy pracownik będzie siedział na dobrze dobranym krześle ergonomicznym Bimos które można spersonalizować pod wymogi pracownika i stanowiska pracy np. podłokietnik, podnóżek, nóżki lub kółka, zwykłe czy ESD. Czy stał na macie antyzmęczeniowej np Deckplate która odciąży jego mięśnie i kręgosłup. A dzięki wielu rodzajom mat można dobrać optymalne rozwiazanie praktycznie pod dowolne stanowisko pracy dodatkowo zapewniając izolację od posadzki i większą antypoślizgowość.
Panel ekspertów na rzecz Zdrowia Publicznego Anglii wydał wytyczne wg których pracownicy siedzący na stanowisku powinni wstawać i pozostawać w pozycji stojącej przez co najmniej dwie godziny dziennie podczas pracy. O ile to możliwe zalecają przedłuzyć ten czas do 4 godzin. Ci sami eksperci twierdzą, że długotrwała statyczna pozycja stojąca może być równie szkodliwa i zalecają zmianę postawy lub spacer w celu złagodzenia bólu mięśniowo-szkieletowego i zmęczenia. Szukanie właściwej równowagi pomiędzy pozycją stojącą a siedzącą oraz zmiana postawy poprzez regularne przerwy w pracy i zmianę wykonywanych czynności są zalecane przez wielu ekspertów. Zauważalna jest tendencja stosowania biurek/stanowisk pracy, przy których trzeba stać i w miare możlwiości poruszać się możliwie jak najwięcej.
Wiele korzyści dla pracownika jak i w szerszej perspektywie dla pracodawcy uzyskamy stosując biurka przy których można zarówno stać, jak i siedzieć. W krajach skandynawskich znakomita większość pracowników biurowych pracujących przy komputerach lokuje się przy biurkach stojąco-siedzących. Do tego typu stanowisk są również specjalne maty odciążające kręgosłup - mata biurowa przeciwzmęczeniowa Orthomat Office.
Człowiek od dawna zachęcany jest do zwiększenia aktywności, poruszania się zarówno w czasie pracy jak i poza godzinami pracy, ponieważ siedzący tryb życia generuje wiele problemów zdrowotnych: otyłość, cukrzyca typu 2 i inne problemy zdrowotne.
Światowe badania pokazują, że ludzie siedzą średnio 7,7 godziny dziennie, niektóre wyniki mówią, że nawet do 15 godzin dziennie. Według strony internetowej http://www.getbritainstanding.org/ średnia liczba godzin, które ludzie w Wielkiej Brytanii spędzają w pozycji siedzącej wynosi 8,9 godziny dziennie. Znajdziemy tam również informację, że siedzenie przez dłużej niż 4 godziny dziennie może być szkodliwe. Na stronie https://www.juststand.org/ można znaleźć inne globalne statystyki dotyczące niebezpieczeństw wynikających z długotrwałego siedzenia.
Wielu ergonomistów uważa, że pracowników należy nauczyć jak poprawnie stać i pracować na stonowiskach pracy stojącej oraz jak prawidlowo siedzieć. W zależności od stanowiska pracy wymagania i możliwości pracy są różne. Niektóre zawody wymagają pozycji stojącej, stojąco - chodzącej ale są też takie wymagające spędzania długich godzin w pozycji siedzącej.
A wiec stać czy siedzieć na stanowisku pracy ? Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku jesteśmy w stanie zorganizować optymalne i bezpieczne stanowisko pracy. Należy pamiętać o edukacji pracowników, promowaniu ruchu i aktywnego trybu życia oraz optymalnizacji stanowiska pod kontem ergonomii.
W zależności od stanowiska w celu stworzenia optymalnych warunków dla pracownika stanowisko pracy można wyposażyć w odpowiednie #matyAntyzmęczeniowe oraz #krzeslaErgonomiczne.
Autor: Zespół Ergoprotect
Źródło: Coba Europe 2015/Biała księga
Opublikowano:
Ostatnia aktualizacja: