Zaburzenia mięśniowo szkieletowe czyli MSD kończyn górnych, dolnych i pleców
Zaburzenia mięśniowo szkieletowe związane z pracą są powszechnie uważane za najczęstszą chorobę zawodową w Europie, dotykającą rocznie miliony pracowników w różnych dziedzinach gospodarki. Mogą powodować ból i ogromne cierpienie, długoterminową absencję chorobową, a nawet trwałe kalectwo. Są klasyfikowane zazwyczaj jako MSD kończyn górnych, pleców oraz kończyn dolnych. Zadania wykonywane w pracy, która wymaga wielokrotnego schylania się, podnoszenia przedmiotów, długotrwałego stania, przyjmowania nieprawidłowych i niewygodnych pozycji są przyczyną występwania u pracownika zaburzeń mięśniowo-szkieletowych w skrócie MSD. Oczywiście pierwotna przyczyna MSD nie musi być związana typwo ze środowiskiem pracy. Uznaje sie jednak, że MSD nasila się i zdecydowanie pogarsza podczas wykonywania przez pracownika codziennych obowiązków w miejscu pracy.
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe kończyn górnych w skrócie ULD
MSD konczyn górnych w szerokim zakresie obejmuje bóle, napięcia i zaburzenia takie jak zapalenie górnej części ciała, w tym dłoni, nadgarstków, łokci, ramion, barku, szyi i pleców. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe kończyn górnych są czasami określane jako urazy na skutek chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien. Przykładem zaburzeń mięśniowo szkieletowych mogą być: zespół cieśni nadgarstka (bardzo często diagnozowana wśród tapicerów), łokieć tenisisty, zarostowe zapalenie torebki stawu barkowego, zwężenie kanału kręgowego szyi i torbiel galaretowata. Urazy te moga być związane z codzienną pracą a wymienione powyżej to tylko kilka przykładów.
Z badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii w 2013/2014 szacowana liczba utraconych dni pracy z powodu ULD wyniosła 3,2 mln. Statystycznie więc każda osoba z dolegliwościami ULD nie była w pracy przez 15,9 dni roboczych, co równa się średnio 0,13 dni pracy na pracownika. (Źródło: HSE / Labour Force Survey, 20xx)
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe pleców
Oczywistym jest, że pozycja przyjmowana podczas pracy ma realny wpływ na zdrowie. Zarówno praca siedząca jak i stojąca generuje zaburzenia mięśniowo szkieletowe czyli MSD. Główne przyczyny bólu i urazów pleców związanych z pracą wykonywaną na stanowisku pracy to : przenoszenie, chwytanie, pchanie, podnoszenie, ciągnięcie, stanie, dreptanie w miejscu, stanie podpierane na jednej nodze czy długotrwałe siedzenie. Dlatego stanowiska pracy powinny być dostosowywane do potrzeb człowieka ze szczególnym uwzględnieniem ergonomii na stanowisku pracy.
Z badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii w 2013/2014 szacowana liczba utraconych dni pracy z powodu MSD pleców wyniosła 2,8 mln. Statystycznie więc każda z osób skarżąca sie na bóle i urazy pleców nie była w pracy przez 12,3 dni roboczych, co przekłada się średnio na 0,11 dnia pracy na pracownika. Podobne wartosci utrzymują się od 2011/2012r. (Źródło: HSE / Labour Force Survey, 20xx) W Europie natomiast wyliczono, że 24,7% pracowników skarży się na bóle pleców. Co oznacza, że na obszarze UE, bóle pleców stają się najbardziej powszechnym problemem związanym z pracą, wyprzedzając tym samym zmęczenie i stres ktore niosą ze sobą inne niebezpieczne dolegliwości i skutki.
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe kończyn dolnych w skrócie LLD
Długotrwała praca stojąca, wykonywanie czynności w pozycjach niekorzystych i inne codzienne czynności podczas wykonywania swoich obowiązkuw w miejscu pracy takie jak kucanie, klęczenie, naciskanie na pedały, długotrwałe stanie, dreptanie w miejscu, stanie podpierane na jednej nodze, chodzenie lub dowolna męcząca i nietypowa pozycja generuje urazy i zaburzenia mięśniowo szkieletowe kończyń dolnych. Urazy dotyczą bioder, ud, kolan, łydek i stóp. Każdy krok obciąża kończyny dolne nawet z siłą równą dwukrotnej masie ciała człowieka. Urazy nabyte w codziennej pracy z czasem mogą zamienić się w chorobę zwyrodnieniową stawów, zapalenie kaletki stawu kolanowego, uszkodzenie/ naderwanie łękotki, żylaki a nawet w złamanie w wyniku przeciążenia lub inne urazy wynikające z przeciążenia.
Z badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii w 2013/2014 szacowana liczba utraconych dni pracy z powodu LLD wyniosła 2,3 mln. Statystycznie wiec każda z osób z dolegliwościami LLD nie była w pracy przez 24,3 dni roboczych, co równe jest 0,095 dnia pracy na każdego pracownika. (Źródło: HSE / Labour Force Survey, 20xx)
Jak wszyscy dobrze wiemy lepiej zapobiegać niż leczyć. Im więcej chorób ‘zawodowych’ tym większe straty dla pracodawców z tytułu nieobecności pracownika i jego mniejszej efektywności. Dlatego w celu zapewnienia pracownikom optymalnych i zdrowych warunków pracy kluczowym jest inwestowanie w ergonomię stanowiska pracy. Dopasowane, bezpieczne i wygodne obuwie robocze, maty przemysłowe antyzmęczeniowe, maty i podesty antypoślizgowe czy ergonomiczne krzesła przemysłowe to początek tego co można zrobić na stanowisku pracy w celu zapobiegania skutkom spowodowanych przez zaburzenia mięśniowo-szkieletowe kończyn górnych, pleców i kończyn dolnych. Istnieja badania naukowe np te prowadzone na Uniwersytecie w Loughborough które wyraźnie pokazują, że że maty antyzmęczeniowe mogą znacznie zwiększyć komfort pracowników, którzy przez dłuższy czas stoją podczas pracy. Dostarczamy maty przemysłowe do zakładów pracy od 2007roku i widzimy jak zmieniła się świadomość pod tym względem. I widzimy, że dziś stanowisko pracy wyposażone w maty ergonomiczne to nie luksus a standard dający wiele korzyści zarówno pracownikowi jak i pracodawcy.
Autor: Zespół Ergoprotect
Źródło: Coba Europe 2015/Biała księga
Opublikowano:
Ostatnia aktualizacja: