Zaburzenia mięśniowo szkieletowe czyli MSD związane z pracą
Mimo zwracania coraz większej uwagi na kwestię bezpieczeństwa i ergonomii w miejscu pracy we wszystkich państwach Unii Europejskiej, badania pokazują, że cały czas wzrasta występowanie zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego MSD we wszystkich sektorach zatrudnienia.
Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego MSD są to urazy - stany wpływające na ruch ciała ludzkiego lub narządy ruchu. Są to problemy, które wpływają na mięśnie, ścięgna, więzadła, układ naczyniowy, układ nerwowy, tkanki miękkie, kości i stawy. MSD są jednymi z najczęstszych dolegliwości związanych z pracą. Bardzo często są przyczyną długotrwałej absencji chorobowej co ma bardzo duże znaczenie ekonomiczne i zdrowotne.
Typowe problemy zawiązane z MSD:
- Ból
- Zapalenie
- Wrażliwość
- Mrowienia/drętwienie
- Pieczenie
- Skurcze mięśni
- Osłabienie mieśni
- Brak ruchu/zgięcia w stawach
- Trzeszczenie - trzaski po naciśnięciu ścięgien
- Zmniejszenie lub brak chwytności
- Ganglion torbiel- galaretowata
Obszary ciała dotknięte MSD:
- Górna i dolna część pleców
- Szyja i ramiona
- Ręce i nadgarstki
- Biodra i uda
- Kolana
- Łydki
- Stopy
MSD w liczbach na przykładzie Wielkiej Brytanii
- Całkowita liczba przypadków MSD w 2013/2014r. wyniosła 526 000 z ogólnej liczby 1 241 000 wszystkich chorób zawodowych.
- Liczba nowych przypadków MSD w 2013/2014r. wzrosła do 184 000 w porównaniu z 141 000 przypadkami w roku 2011/2012.
- Łączna liczba dni roboczych utraconych z powodu MSD w 2013/2014 wyniosła 8.3 mln; średnio 15.9 dnia na każdy przypadek MSD. (HSE/Labour Force Survey)
- Uważa się, że brytyjskie firmy ponoszą w wyniku absencji spowodowanej MSD koszt rzędu 7.4 miliarda funtów rocznie.
Szacuje się również, że MSD kosztuje firmy brytyjskie około 15 mld funtów rocznie z powodu "bezproduktywnej obecności w pracy" – są to osoby z MSD, które nadal przychodzą do pracy, ale z powodu swego stanu zdrowia nie są tak wydajne.(Chartered Society of Physiotherapy, prace na temat fizjoterapii, 2010)
MSD w liczbach na przykładzie Europy
Zaburzenia mięśniowo szkieletowe są najczęstszą chorobą zawodową w Unii Europejskiej. Jest ona również coraz większym problemem i jedną z najważniejszych przyczyn długotrwałej absencji chorobowej. (Źródło: Europejskie Badanie Warunków Pracy)
- Ponad 40 milionów pracowników w Europie jest dotkniętych MSD związanych z wykonywaną przez nich pracą, co kosztuje około 240 miliardów euro rocznie w związku ze spadkiem wydajności. (Źródło: Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy)
- Według raportu Fit for Work Europe Coalition, opracowanego przez Fundację Pracy, szacuje się, że w państwach członkowskich UE 50% osób będzie miało w 2030 roku zdiagnozowane MSD.
- Ten sam raport stwierdza, że Wielka Brytania i Niemcy mają jeden z największych wskaźników absencji chorobowej w Europie.
- W raporcie uznano, że dodatkowy milion osób mógłby być w pracy każdego dnia w całej UE, jeśli wcześniejsze leczenie MSD byłoby szerzej dostępne.
- Według 5. Europejskiego Badania Warunków Pracy, 35,4% respondentów uważa, że praca wpływa na ich zdrowie. 24,7% skarży się na bóle pleców, 22,8% na bóle mięśni, 45,5% stwierdza, że pracuje w w męczących lub wywołujących ból pozycjach, a 35% ma jednocześnie do czynienia z ciężkimi ładunkami.
- Oprócz wpływu na samych pracowników, MSD mogą prowadzić do wysokich kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa i ogół społeczeństwa.
- Szacuje się, że każdego roku do 2% Europejskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) jest przeznaczane na bezpośrednie koszty związane z MSD.
Objawy zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego mogą narastać stopniowo i być coraz bardziej dotkliwe dla człowieka. Ruchy mogą stać się coraz bardziej ograniczone prowadząc do nawet silnego bólu. Zjawiska te mogą wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, w każdej grupie wiekowej, ale ryzyko wystąpienia tych zjawisk zwiększa się z wiekiem. Przeciwdziałanie tym zaburzeniom działa pozytywnie zarówno dla pracownika jak i dla firmy która dbając o bezpieczne stanowisko pracy dba o zdrowie pracownika i o to by pracownik wykonywał powierzone mu zadania a nie przebywał na zwolnieniu lekarskim co wg statystyk generuje olbrzymie koszty.
Autor: Zespół Ergoprotect
Źródło: Coba Europe 2015/Biała księga
Opublikowano:
Ostatnia aktualizacja: